Ritka égi tüneményt láthatunk szombat éjszaka
Kora estétől már érdemes kémlelni az eget, akár szabad szemmel is jól látható lesz a Szaturnusz és a Hold közeledése egymáshoz.
Amerikai csillagászok a Kepler űrteleszkóp segítségével először fedeztek fel egy olyan, a Földhöz hasonló bolygót, amely alkalmas lehet az élet befogadására – közölte hétfőn a NASA. Az égitestet óceán boríthatja és egy, a Naphoz hasonló bolygó körül kering.
A Kepler 22b kódjelű bolygó létezése bizonyítást nyert, miután a csillagászoknak háromszor is sikerült megfigyelniük, amint a 2009-ben felfedezett égitest elhalad a saját napja előtt. A harmadik ilyen észlelést 2010 karácsonyán rögzítették. A Kepler 22b 600 fényévre található a Naprendszertől, a mérete Föld 2,4-szerese és 290 nap alatt járja be egy Nap-szerű csillag körüli orbitális pályáját. „Ha bolygónak van felszíne, akkor az nagyon kellemes, 70 Fahrenheit-fokos (21 Celsius-fokos)” – jelentette ki William Borucki, a Kepler vezető kutatója. A Kepler 22b tömegét, szerkezetét még nem sikerült megállapítani, de Borucki szerint jó esély van rá, hogy a bolygó sziklás lehet, sőt elképzelhető, hogy óceán borítja: „A Naprendszerünkben nincsen ehhez fogható bolygó” – emelte ki a kutató.
Natalie Batalha, a Kepler-projekt helyettes tudományos vezetője szerint a felfedezéssel kapcsolatban két dolog izgalmas: „Az, hogy éppen egy lakható zóna kellős közepén található és az, hogy egy a Naphoz hasonló bolygó körül kering.” Lakható zónának a csillagászok azt az övezetet nevezik, ahol az anyacsillag hőmérséklete lehetővé teszi a cseppfolyós víz létét. Batalha az ötnapos Kepler-konferencián azt is bejelentette, hogy az űrteleszkóp 2011 februárja óta 1094 lehetséges bolygót fedezett fel, amelyek száma ezzel 2326-ra emelkedett. Eddig mindössze 29-ről sikerült bebizonyítani, hogy valóban bolygó.
A bolygójelöltek közül 48 található az anyacsillagának lakható zónáján belül. A legtöbb jelentősen nagyobb a Földnél, de tíznek a mérete hasonló. „Elképzelhető hogy a 48 lakhatósági zónán belül található jelöltből valamennyin, vagy sokon közülük, vagy a holdjaikon, lehetséges az élet” – tette hozzá Borucki. A 2009-ben útjára indított Kepler űrteleszkóp a NASA első olyan missziója, amelynek célja, hogy a Földhöz hasonló bolygókat fedezzen fel, amelyek a Naphoz hasonló csillagok körül keringenek.